Ambasadorka českého
venkova.
Mým cílem je zachovávat
tradice, podporovat rozvoj
a chránit krajinu

Veronika Vrecionová

Ing. Veronika Vrecionová

Poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova. Členka předsednictva ODS a Evropských konzervativců a reformistů. Obhájkyně svobody a ochránkyně opuštěných zvířat

Ambasadorka českého venkova

Když jsem po roce 1989 na Pražském hradě po zvolení Václava Havla prezidentem vytvářela útvar, kterému se dnes běžně říká "protokol", netušila jsem, že práce pro občany České republiky bude mou náplní po většinu mého profesního života. A zároveň že budu mít to štěstí a budu moci dělat práci, která mě baví, která má smysl, a ve které mě má rodina podporuje.   

Dnes se v Evropském parlamentu věnuji hlavně zemědělství a venkovu, tedy oblastem, které spolu odjakživa souvisí a ve kterých hraje Evropská unie velkou roli. Ať už se jedná o nastavování dotací, nebo podmínek hospodaření na zemědělské půdě, nebo ochrany přírody. Mimo to jsem také náhradnice ve výboru pro zaměstnanost a sociální věci, což považuji za důležité témata.

O rozvoj a propagaci venkova se stará i Spolek pro obnovu venkova, jehož jsem předsedkyní. Propojujeme starosty, zastupitele neziskové a další organizace z různých obcí, vyměňujeme si příklady dobré praxe, nebo také pořádáme každoroční soutěž Vesnice roku. Našim cílem je zlepšování reputace venkova a hlavně života na něm. Venkov nesmí být pouze místem, kam se jezdí přespat nebo o víkendu na chalupu, ale skutečným místem pro život.   

Na stránkách Evropského parlamentu si můžete přečíst více o mé činnosti uvnitř této instituce, ať už jde o příspěvky při rozpravách na plénu, tak i zprávy o legislativních návrzích.

 

Aktuality

Návštěva Hradce Králové a setkání s místními zemědělci i zástupci Agrární komory

V Hradci Králové jsem se podívala do agrodružstva Lhota pod Libčany, kde jsem měla možnost si dlouho povídat nejen s místními zemědělci, ale i se zástupci Agrární komory. To, že spolu nutně nesouhlasíme totiž neznamená, že se vždy nesnažíme hledat řešení. Věřím, že toto setkání bylo přínosné pro obě strany. Děkuji za tak otevřenou a upřímnou diskusi.

Setkání se zástupci z Rybničního hospodářství, sro v Pardubickém kraji

V Pardubickém kraji jsem měla možnost se sejít s mnoha malými a středními zemědělci, ale i rybníkáři, konkrétně se zástupci z Rybničního hospodářství, sro. Původně rodinná firma se rybníkářství věnuje už sedm generací a navazuje na 900 let starou tradici, kterou rybníkářství na Pardubicku má. Bylo zajímavé vidět, s jakými výzvami se zde potýkají, v čem se oproti tradičnějšímu zemědělství liší a v čem se naopak setkávají. Děkuji za milé přijetí, určitě si sem někdy pro dobrou rybičku zajedu!

Moc ráda jsem se s vámi viděla v Pardubicích!

S Ondřejem Krutílkem jsme vyrazili do Pardubic na finále hokejové extraligy.

Výjezd Ústecký kraj - Milešov u Velemína

V Milešově u Velemína jsem se setkala s panem Pitkem, který je soukromým zemědělcem a chová na 700 ovcí, 200 krav a 4 krásné koně. Mluvili jsme spolu například o novém mysliveckém zákoně, o návratu vlků do české přírody a mnoha dalších tématech. Pan Pitek za ta léta, co hospodaří, proměnil krajinu k lepšímu. Je to důkaz, že zemědělci mohou hospodařit i jinak než na „širých rodných lánech” a že zemědělství se dá dělat i s ohledem na životní prostředí. Na svých pozemcích vybudoval velké množství tůněk, kde mohou pít zvířata a které pomáhají zadržet vodu v krajině. Na svém hospodářství má také plno sadů a chráněných zvířat a rostlin.
Moc ráda jsem se setkala se všemi šikovnými lidmi, kteří se věnují hospodaření. A my jim musíme pomoct v tom, aby jim stát nevytvářel umělé překážky!

Výjezd Ústecký kraj - farma Krabčice

Včerejší výjezd na Ústecku byl moc fajn! 

Navštívila jsem farmu Krabčice, kde jsem se bavila s majiteli Beranovými, ale i s dalšími sedláky z okolí. Mluvili jsme o přílišné byrokracii, která zemědělce zatěžuje, i o tom, jak často jim úřední šiml hází klacky pod nohy. To je něco, co je naprosto nepřijatelné. Farmáři nemůžou trávit hromadu času zbytečnou byrokracií, proto se musíme zasadit o její osekání! Všichni se ale shodli, že tato vláda se velmi snaží, například takové zavedení redistributivní platby jim velmi pomohlo!

Setkání s Mladou ODS a Mladými konzervativci

V Ostravě jsme včera na akci Mladé ODS a Mladých konzervatistů spolu s Martinem Kupkou, Janem Dohnalem, Ondřejem Krutílkem diskutovali o nadcházejících evropských volbách a dalších tématech, které zajímali naše mladé naděje. 
Moc mne potěšila hojná účast. Skvělá debata!

Výjezd Střední Čechy - Berounsko

Včerejší výjezd do Středočeského kraje byl nejen plný milých setkání, ale zejména důležitých a inspirativních diskusí. Jednou z našich zastávek byl i památník Karla Čapka v jeho bývalém letním sídle. Je to výborná ukázka, jak důležité je uchovávat naše kulturní dědictví. Čapek dobře věděl, co to znamená ustupovat zlu, a jaké to může mít následky.
Největší radost jsem měla ze statku Hudlice, který se specializuje na chov skotu a menších zvířat, prodej bio masa a ustájení koní. Manželé, kteří statek vlastní, zde žijí přibližně 20 let v harmonii s přírodou.
Byla radost vidět zemědělce, pro které jsou zvířata a farmaření opravdovým posláním, kteří pečují o krajinu okolo sebe a dbají na to, aby svým hospodařením přispěli k tomu, že zde nebudou pouze velké lány, ale živá a pestrá krajina. Majitelé si mi stěžovali na současnou byrokracii, která je občas velmi zatěžuje - a přesně o tom mluvím, že v rámci revize Green Dealu musíme podobné překážky odstranit.

Do Evropy jdeme SPOLU, se silným týmem kompetentních kandidátů!

Jednota v rozmanitosti – tak zní motto EU a tak jsme se postavili i k naší kandidátce do Evropského parlamentu. Naším cílem je posílit pozici České republiky v Evropě a spolupracovat na řešení klíčových otázek. Společně můžeme být tím nejsilnějším hlasem za Českou republiku.
Opakovaně se navíc potvrdilo, že jsme jediný politický subjekt, který má reálnou šanci porazit populisty a extremisty, kteří zneužívají EU jen ve svůj vlastní prospěch.

Debata kandidátů do eurovoleb na PF UK

Pondělní debata kandidátů do eurovoleb, kterou organizovali Mladí občané, byla plná důležitých témat a místy i ostrých otázek. Od Green Dealu a jeho výzvy, přes přijetí eura až po právo veta – se studenty jsme diskutovali o tom, jakým směrem by se měla Evropa ubírat. Děkuji za pozvání, ale hlavně za fajn diskuzi!

Fotogalerie

Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov
Veronika Vrecionov

Fungující zemědělství

České zemědělství není v dobré kondici, většinu půdy ovládá hrstka velkých zemědělských koncernů – bývalých JZD. Ti také čerpají více než 80 % plateb, které Evropská unie zemědělcům posílá. Přitom malí a střední zemědělci a rodinné farmy mají prokazatelně pozitivnější přínos na prostředí, ve kterém hospodaří. A to jak na půdu a životní prostředí, tak na sociální vazby na venkově. Kromě svého základního úkolu - zemědělské činnosti - poskytují řadu dalších služeb. Například ubytování, provozují minimlékárny a prodejny farmářských produktů. V mnoha zemědělských komoditách je sice Česká republika soběstačná a přebytky vyváží, ale místo produktů vyváží čisté suroviny s nízkou přidanou hodnotou. A naopak zemědělské výrobky následně dovážíme.

Co naše zemědělství potřebuje a co prosazuji?

  • podporu rodinných farem na místo dotování velkých koncernů (tzv. zastropování zemědělských dotací)
  • postupné omezování dotací do zemědělství na úrovní EU - dotace pouze jako platba za služby, které zemědělci vykonávají nad rámec své ekonomické činnosti (např. platby za vyšší ochranu prostředí)
  • snižování byrokracie v zemědělství
  • zlepšování stavu půdy a biodiverzity naší krajiny
  • zvyšování schopnosti krajiny zadržovat vodu

 

Rozvoj venkova

Podpora venkova je ve stále více urbanistické společnosti důležitější než dříve. Rozvíjení kvality života na venkově má pro společnost a naši planetu daleko větší význam, než si většina z nás uvědomuje.

Venkov je často spojován se zachováním tradic, nicméně stále více se ukazuje jeho důležitost a vliv i v ochraně životního prostředí. Kvalita životního prostředí a náš přístup k planetě jako takové, je úzce spojený právě s našim přístupem k venkovu.

Malí a střední zemědělci, rodinné farmy, venkovské komunitní organizace i místní podnikatelé, ti všichni jsou důležitými aktéry pro moderní rozvoj venkova, který ale respektuje a zachovává jeho historii, tradice a povahu.

Aby venkov zůstal místem, kde se dobře žije, musíme jej rozvíjet a přizpůsobovat moderní společnosti. Jen tak zabráníme jeho vylidňování a následnému úpadku.

Co je k rozvoji venkova potřeba a co prosazuji?

  • Rozvoj dopravní infrastruktury a fungující veřejné hromadné dopravy
  • Budování vysokorychlostního internetu umožňujícího práci z domova
  • Rozšiřování zdravotních a sociálních služeb nejen pro seniory
  • Zachovávání základních škol na venkově
  • Udržování místních tradic a kultury, podporu spolků
  • Podporu rodinných farem hospodařících na venkově
  • Ochranu půdy, krajiny a zvyšování její biodiverzity

Z médií

17. dubna 2024

(ods.cz) Debata ČT k 20. výročí vstupu do EU: Co nám dalo a co vzalo členství v EU?

<více>

16. dubna 2024

(ods.cz) Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek navštívili Ústecký kraj. Řešili energetiku, zemědělství a inovace

<více>

13. dubna 2024

(ods.cz) Projev předsedkyně europoslaneckého klubu Veroniky Vrecionové na 31. kongresu ODS

<více>

13. března 2024

(ods.cz) Veronika Vrecionová: Násilné únosy ukrajinských dětí do Ruska nejsou nic jiného než systematické ničení ukrajinského národa a jeho budoucnosti

<více>

6. března 2024

(ods.cz) V Senátu byla zahájena soutěž Vesnice roku 2024

<více>

1. března 2024

(ods.cz) Veronika Vrecionová: Rusko vede hybridní válku i na poli zemědělství. Snaží se ohrozit naši pomoc Ukrajině a rozdmýchat nenávist proti ukrajinským farmářům

<více>

28. února 2024

(ods.cz) Europoslanci ODS: Vytvoření nástroje pro Ukrajinu znamená pružnější i lépe kontrolovanou pomoc

<více>

26. února 2024

(ods.cz) Veronika Vrecionová: Zpátečka Evropské komise z byrokracie pro zemědělce je jen důkazem počáteční unijní zahleděnosti do zelené ideologie

<více>

19. února 2024

(ods.cz) 360° CNN Prima News

<více>

7. února 2024

(ods.cz) Veronika Vrecionová se v Evropském parlamentu zasloužila o nařízení podporující udržitelnější hospodářství a tím i levnější potraviny

<více>

Videa

27. února 2024

Dva roky od útoku Ruska na Ukrajinu

27. února 2024

Vystoupení k situaci na Blízkém východě.

27. února 2024

Měsíc od útoku Hamásu

23. října 2023

Nemocnice v Gaze

9. října 2023

Vysoké ceny potravin

Můj tým

Hedvika Vurbalová

Hedvika Vurbalová

Akreditovaná parlamentní asistentka
Vedoucí kanceláře europoslankyně

+420 605 075 889
hedvika.vurbalova@europarl.europa.eu

Anar Kučera

Anar Kučera

Akreditovaný parlamentní asistent

anar.kucera@europarl.europa.eu

Mgr. Veronika Cerhová

Mgr. Veronika Cerhová

Lokální asistentka

Antonín Kostínek

Antonín Kostínek

Lokální asistent

Ing. Petr Havel

Ing. Petr Havel

Poradce pro oblast zemědělství a rozvoj venkova
Lokální asistent

Evropský parlament
60, rue Wiertz
Bruxelles/Brussel
B-1047

Kancelář europoslankyně
Truhlářská 9
Praha 1
110 00